Audiogrāmatas: kam un kāpēc tās ir noderīgas?

Audiogrāmata ir ierunāta un digitalizēta drukātā grāmata. Audiogrāmatu klausās. Nav vajadzīgs priekšā teksts, nav vajadzīga drukāta grāmata, nav vajadzīgs pievērst uzmanību tikai lasīšanai. Audiogrāmatas ir veids, kā nodrošināt literatūras pieejamību ikvienam. Audiogrāmatu kāds lasa priekšā. Tas ir ērti. Klausoties var darīt daudz citu lietu, ja vien tās nenovērš uzmanību no klausāmā satura. Audiogrāmata ir mūsdienīgi un stilīgi.

Par audiogrāmatu pirmsākumiem var uzskatīt 19. gadsimta beigas, kad Tomass Edisons izgudroja fonogrāfu un radās iespēja skaņu, balsi ierakstīt. Pirmās runājošās grāmatas bija paredzētas neredzīgajiem, taču tās ieguva popularitāti arī lasošo cilvēku vidū kā izglītojoša un izklaidējoša nodarbe.

Lai arī drukātās grāmatas joprojām ir populārākās lasītāju vidū, tieši audiogrāmatas pēdējo gadu laikā kļūst arvien pamanāmākas un pieprasītas. Liels devums audiogrāmatu popularitātes pieaugumam ir mūsdienās teju katram esošais viedtālrunis, jo ikviens automātiski kļūst par audiogrāmatu atskaņošanas ierīces īpašnieku. Attīstoties tehnoloģijām, audiogrāmatas vairs neaizņem vietu telefonā, bet gan mobilā lietotne straumē datus no interneta. Pētnieki ir atklājuši, ka audiogrāmatas visvairāk klausās cilvēki vecumā no 18 līdz 50 gadiem. Visdrīzāk šie aktīvie audiogrāmatu klausītāji arī lasa drukātos izdevumus un e-grāmatas. Tātad audiogrāmatas ir viens no veidiem, ko var izmantot, pielāgojot tās dažādām dzīves situācijām.

Kāpēc redzīgi cilvēki klausās audiogrāmatas, ja viņiem ir tika daudz citu iespēju? Audiogrāmatas ir lieliski piemērotas aktīviem cilvēkiem, kas vēlas ietaupīt laiku un paralēli nodarboties vēl ar citām lietām. Klausoties audiogrāmatu, ir iespējams darīt kādu citu darbu, piemēram, gatavot ēdienu, uzkopt māju, nodarboties ar rokdarbiem, ārā paskriet u.c. Audiogrāmatas lieliski noder, braucot mašīnā, ja ilgs laiks jāpavada sastrēgumos vai jābrauc gari ceļa gabali. Varbūt, arī guļot vannā, labāk izvēlēties audiogrāmatu, jo to nevar netīšām saslapināt un ir taču atslābinoši un patīkami klausīties labi nostādītā balsī, sekojot līdzi sižeta attīstībai? Mūsdienās ir daudz grūtāk lasīt drukātās grāmatas, piemēram, vakarā pēc darba, jo visu dienu esam pavadījuši “ekrānos”, tāpēc patīkamāk ir vienkārši klausīties priekšā lasītu tekstu. Visiem zināms, ka bērniem pirms gulētiešanas ļoti patīk priekšā lasītas pasakas, bet varbūt šis rituāls palīdzētu labāk iemigt un gulēt arī pieaugušajiem?

Arī audiogrāmatām ir savas negatīvās puses. Ja, klausoties audiogrāmatu, paralēli tiek darīts vēl kāds darbiņš, ļoti viegli ir “aizdomāties” un vairs nesekot līdzi sižetam. Vēl klausīšanos var traucēt ierunātāja balss, tā vienkārši var nepatikt vai likties neatbilstoša grāmatas saturam. Varbūt kādam klausītājam lasīšana priekšā var likties pārāk lēna, ja viņš ir pieradis lasīt ātrāk, tad tas var būt diezgan kaitinoši.

Audiogrāmatas ir viens no veidiem, kā piedāvāt jēgpilnu digitālo saturu arī pirmsskolas vecuma bērniem. Tās bērniem ir nepieciešamas arī tāpēc, lai viņi (īpaši no Latvijā dzīvojošajām mazākumtautību ģimenēm vai diasporas) dzirdētu pareizu latviešu valodas izrunu, kā arī apgūtu izteiksmīgu, labskanīgu latviešu valodas lietojumu un līdz ar to arī bagātinātu savu valodu. Parasti audioieraksts demonstrē plūstošu un raitu lasījumu ar izteiktu intonāciju, izteiksmi un artikulāciju. Audiogrāmatu priekšrocība ir iespēja tekstu jebkurā brīdī apturēt vai atskaņot vēlreiz, ja tas ir nepieciešams, līdz ar to bērnam veidojas labāka tekstuālā izpratne.

Lasīšana priekšā jau no mazām dienām ir ļoti svarīga, lai attīstītu klausīšanās, koncentrēšanās un iztēlošanās prasmes, lai nākotnē pašiem gribētos lasīt grāmatas. Reizēs, kad vecākiem nav iespēju pašiem lasīt priekšā, audiogrāmata ir lielisks palīgs. Klausīšanās arī attīsta kritisko domāšanu un inteliģenci, rada iespēju kopīgi piedzīvot grāmatas klausīšanās procesu un pēc tad dalīties pārdomās par dzirdēto.

Tomēr galvenā vērtība ir tā, ka audiogrāmatas saturu padara pieejamu vājredzīgiem un neredzīgiem cilvēkiem, kā arī tiem, kuri ir vājdzirdīgi, tostarp arī veciem cilvēkiem. Cilvēkiem ar īpašām vajadzībām audiogrāmatas ir viena no retām iespējām iepazīties ar dažādām grāmatām, tās paplašina garīgo pasauli, attīsta gan runas spējas, gan klausīšanās prasmes. Novērtots, ka cilvēkiem, kuriem ir lasīšanas un mācīšanās traucējumi, audiogrāmatu klausīšanās palīdz pilnveidot rakstīšanas un lasīšanas spējas.

Izdevniecība Zvaigzne ABC šobrīd (2020. gada septembra beigās) piedāvā septiņas audiogrāmatas tiešsaistē, taču to skaits palielinās. Audiogrāmatas ir iespējams klausīties sev ērtā ierīcē un vietā, ja vien ir pieejams internets. Šobrīd iepējams klausīties Evijas Gulbes jautrās grāmatiņas bērniem “Koko un Riko” un “Koko un Riko jaunie piedzīvojumi”, Lauras Vinogradovas burvīgos stāstu krājumus gan lieliem, gan maziem “Mežpasakas. Par Meža Susuri, skudrām, vilceni un Pūces Bērnu”, “Mežpasakas. Par Zalktēnu un stirnu meitenēm” un “Snīpulītis no Snīpuļciema”, Dzintara Tilaka neparasto stāstu “Papus Tru” un paša autora bērnības piedzīvojumus, kas apkopoti darbā “Oki doki! jeb Kad mēs augām”. Šīs audiogrāmatas ir unikālas gan tāpēc, ka tās ir ierunājuši paši autori, gan arī tāpēc, ka tajās ir saglabātas drukāto izdevumu ilustrācijas.

Zvaigzne ABC piedāvā lielisku iespēju pirms audiogrāmatas iegādāšanās nelielu fragmentu noklausīties bez maksas šajā vietnē.

Visdrīzāk audiogrāmatas turpinās attīstīties, cilvēki tās klausīsies arvien vairāk. Mūsdienu cilvēkam ir nepieciešama un svarīga izvēle – lasīt drukātu grāmatu, lasīt elektronisku grāmatu savā telefonā vai e-grāmatu lasītājā vai klausīties audiogrāmatu. Domājams, ka šajā ziņā nekas tik drīz nemainīsies, ja vien neparādīsies vēl kāda jauna iespēja grāmatu lasīšanā, par kuru pat nenojaušam.

Avoti: 

Viena atbilde “Audiogrāmatas: kam un kāpēc tās ir noderīgas?

  1. Atpakaļ-paziņojums: iZvaigzne atskatās uz paveikto 2020. gadā |·

Komentēšana ir slēgta.